karamık otomasyon
Ana Sayfa Kurumsal Hizmetlerimiz Ürünler Teknik Dökümanlar İletişim & Kroki

Hizmetlerimiz

Akıllı Bina Otomasyonu

Akıllı Bina Otomasyonu

Sayfa 1 - 2
Hayalinizdeki ev deniz manzaralı, geniş ve ferah ise teknolojinin gerisinde kaldınız demektir. Artık sizin yerinize düşünen, karar veren, sizi koruyan evler yapılmakta. Ömrümüzün yarısından fazlasını geçirdiğimiz evlerimiz, teknolojinin gelişmesiyle çağ atladı. Eskisi gibi camdan "kim o!" diye bağırmak, kapı deliğinden kim gelmiş diye bakmak, evi temizlemek, hatta akşam olduğunda perdeleri kapatmak bile akıllı evler sayesinde tarih oldu.

Akıllı bina tanımı genel olarak "her şeyiyle kontrol edilebilen, servis kontrol sistemine sahip olan binadır. Yine "The Intelligent Building Institution" akıllı evi şu şekilde tanımlamaktadır; "akıllı bir ev, çeşitli sistemleri bir arada koordineli bir şekilde kullanarak teknik performansı, yatırımları ve işletim maliyetlerini düşürmeyi, esneklik kazandırmayı en üst seviyeye taşıyan yapıdır".


Akıllı bina sistemleri en yüksek standartları karşılayan, geleceğe açık ve esnek bir otomasyon uygulama sistemidir. Kişisel yaşam alanlarında yüksek güvenlik, ekonomik verim, kolaylık ve esneklik sağlar. Bu sisteme bağlı olarak akıllı Bina ve evlerde uygulanan sistemler; aydınlatma otomasyonu, ısıtma soğutma otomasyonu (HVAC), güvenlik sistemleri, motorlu perde/panjur sistemleri, data sistemleri (internet), TV sistemleri (IPTV), telefon ve internet üzerinden kontrol, pda veya touch panel ile kontrol şeklindedir. Bu sistemlerden bir veya birkaçı isteğinize göre uygulanabilir. 

Otomasyon sistemi binalarda tasarrufun yanında, çok önemli bir etken olarak konfor ve kullanım kolaylığı sağlamakta ve konuta çok ciddi bir değer katmaktadır.

Akıllı Ev Otomasyonu size sınırsız konfor olanağı sunar, örneğin; 

Isınma konusunda gelişen teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken eski alışkanlıklarımızdan da bizi vazgeçirmiyor. Evinizde şömine keyfini çok daha güvenli ve konforlu olarak yaşayabilirsiniz.inone
Evinizdeki tüm elektrikli cihazlar otomatik kontrole geçer ve böylece gereksiz enerji sarfiyatı önlenir. (Işık kontrol, TV/DVD, ısıtıcı, beyaz eşya v.b. 
Evde bulunmadığınız zamanlarda veya gece modunda tüm alarm sistemleri (hırsız ve yangın gibi.) aktif hale geçerek sizden habersiz eviniz koruma altına alınır. (Pencere veya kapılar zorlandığında kamera kontrol devreye girerek kayıt yapılır, siren çalınarak ev sakinleri ve hırsız uyarılır ve son olarak istenilen numara (polis vaya itfaiye merkezi) aranılarak gerekli mesaj otomatik olarak gönderilir.)
Evin temizliği, bahçelerin sulanması, ev sıcaklığı veya güneş yoğunluğuna göre perdelerin açılıp kapanması gibi monoton ev işleri yine akıllı ev sistemlerinde belirlenmiş zaman veya gerektiği durumlarda otomatik olarak yapılabilmektedir.
Temizlik yapmakta zorlanıyor ya da zamanınızı daha verimli işlerde kullanmak istiyorsanız belli zamanlara programlanmış, odanızın şeklini ve eşyaların yerini bilen, kırıp dökmeden temizlik yapan robot size yardımcı olabilir.
Eğer dışarıdaysanız cep telefonu veya internet erişimli bir bilgisayar sayesinde evinizi kontrol edebilirsiniz. (Cep telefonumuzdan evin sıcaklığını 23 dereceye ayarlayabileceğimiz gibi evdeki çocuk bakıcınızı işyerimizdeki internet erişimli bilgisayarımızdan gözetleyebiliriz.)
Yukarıda saydığımız tüm işlemleri ve daha fazlasını ev içindeyken sesli komutlarla veya küçük dokunuşlarla yaptırabiliriz.


Akıllı Evler size sınırsız senaryo olanağı sunar, örneğin;
Işık sensörü ile güneşin batışını algılayarak perdeleri kapama ve isteğe göre bahçenin ışıklarını, kapı girişinin ışığını, evdeki ışıkları açmainone1
Alarmın harekete geçirilmesinden sonra hareket sensörü ile ortamdaki hareketi algılayarak isteğe göre alarmı tetikleme, güvenlik ışıklarını yakma
Garaj kapısının açıldığını algılayarak, eve geçişi aydınlatma
Uzun seyahatlerinizde panjur ve pencereleri açarak evi güneşlendirme veya havalandırma, bahçe sulama sistemini çalıştırma
Duman sensörü ile yangını algılayıp alarmı çalıştırma


Akıllı Ev Otomasyonu ile ilgili Legrand In One serisi hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız...

Akıllı Ev Otomasyonu ile ilgili Bticino My Home serisi hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız...

REHAU sıcaklık kontrol ürünlerine göz atmak için tıklayınız...

Akıllı ev otomasyonu hakkında bizimle iletişime geçmek için tıklayınız...


karamık otomasyon fiber, akıllı ev otomasyon
© Copyrighted by Karamik Otomasyon
www.karamikotomasyon.com
Adres : Aladdin Bey Mah. 635. Sok. Otomasyon Plaza No:5
Nilüfer-BURSA/TÜRKİYE
Tel : +90 224 441 7 441 - Fax :+90 224 441 7 440
karamık otomasyon vital teknoloji